Baza

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania drobného ovocia.
Peb
Príspevky: 1840
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Baza

29 Máj 2023, 08:44

Na jeseň 2021 som bol vykopať bazu pri potoku v hore ..priemer pnika bol asi 4 CM ..z bazy som odstranil celu korunku ..vyzeralo to , akoby som zabil do zeme kolík .. teraz začína druhý rok spomínanej bazy ..je obsypana pilinou ktorú miešam s trávou a inými vecami do kompostu ..niečo iste berie spodom aj z kompostu ...

Obrázok
BB kraj 465 mnm
Lenkalor
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 20 Sep 2020, 20:04
Bydlisko: Poběžovicko 500 m.n.m.

Baza

30 Máj 2023, 20:36

Rafael napísal:
07 Jún 2022, 17:56
Plody černého bezu mi v jakékoliv úpravě nikdy nechutnaly.

Na rozdíl od květů. Z těch je podle mně dobré úplně všechno. Jediné co jsem ještě nezkoušel jsou Kosmatice ̶ smažená květenství černého bezu na slano. Prý se to dělá i v sladkém těstičku, a slané jídla mám raději.
A chystám se na to. Jen mám takové tušení, že žena z toho nadšená nebude.
Kosmatice jsou výborné, jednou dvakrát. To je akorát tak na tu dobu kvetení bezu. Já je mám ráda a těším se na ně. Těstíčko je jako na palačinky a může být slanější, nebo připepřit, to je podle chuti. Mají svou specifickou příchuť. Květenství se namočí do těstíčka, položí do rozpáleného oleje a hned se ostříhají všechny řapíky nůžkami. Pak další a nakonec se obrátí a opečou na druhé straně.
Babička dělala i likéry z vymačkaných plodů. Rumový a kávový. I jako dítěti mi víc chutnal rumový. Asi jsem poznala, že léčivé účinky to má právě jen s příměsí alkoholu. :D
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Baza

01 Jún 2023, 13:32

Chystal jsem se na to smažení, ale nějak to nevyšlo. Nestihnul jsem to. A ani žádná podpora ze strany ženy nebyla...
Tak snad příští rok.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Hawkeye
Príspevky: 2254
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Baza

03 Jún 2023, 20:54

Je obdobie kvitnutia bazy a tento čas je vhodné využiť na výrobu sirupu z bazových kvetov.
Ďalším produktom je nápoj, vyrábaný z bazových kvetov - do vody sa okrem kvetov bazy pridá cukor, plátky citrónu a kyselina citrónová. Uzavretú nádobu treba potom ponechať na slnku zhruba týždeň. Jej obsah vtedy začne jemne bublinkovať a to je známka, že je pripravený na pitie. Vychladený v chladničke je potom tento nápoj jedným z najchutnejších, aké poznám. Aróma bazových kvetov je jedinečná a navodzovala by až závislosť, keby nebola ohraničená len na krátke obdobie prechodu jari do leta. Veď preto sme použili nádobu s objemom vyše 50 litrov. 😀 H.



20230603_173434.jpg
20230603_181226.jpg
20230603_181520.jpg
20230603_181509.jpg
20230603_181539.jpg
20230603_181556.jpg
charles91
Príspevky: 565
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Baza

03 Jún 2023, 22:56

Hawkeye napísal:
03 Jún 2023, 20:54
Je obdobie kvitnutia bazy a tento čas je vhodné využiť na výrobu sirupu z bazových kvetov.
Ďalším produktom je nápoj, vyrábaný z bazových kvetov - do vody sa okrem kvetov bazy pridá cukor, plátky citrónu a kyselina citrónová. Uzavretú nádobu treba potom ponechať na slnku zhruba týždeň. Jej obsah vtedy začne jemne bublinkovať a to je známka, že je pripravený na pitie. Vychladený v chladničke je potom tento nápoj jedným z najchutnejších, aké poznám.
Aký je dôvod toho slnka ? Nestačí teplo ?
Predpokladám, že sa o to starajú kvasinky, nevzniká tam alkohol ?
Dá sa aj pasterizovať?
charles91
Príspevky: 565
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Baza

03 Jún 2023, 23:00

Bazu Hasberg pestujem cca 3 roky. Kvety ma neskor ako baza v prírode. Tento rok som si na nej všimol veľmi veľa vošiek - a veľmi veľa lienok.
Verím, že tie lienky sa budu starať aj o ostatné stromy.
Peb
Príspevky: 1840
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Baza

03 Jún 2023, 23:03

charles91 napísal:
03 Jún 2023, 22:56
Hawkeye napísal:
03 Jún 2023, 20:54
Je obdobie kvitnutia bazy a tento čas je vhodné využiť na výrobu sirupu z bazových kvetov.
Ďalším produktom je nápoj, vyrábaný z bazových kvetov - do vody sa okrem kvetov bazy pridá cukor, plátky citrónu a kyselina citrónová. Uzavretú nádobu treba potom ponechať na slnku zhruba týždeň. Jej obsah vtedy začne jemne bublinkovať a to je známka, že je pripravený na pitie. Vychladený v chladničke je potom tento nápoj jedným z najchutnejších, aké poznám.
Aký je dôvod toho slnka ? Nestačí teplo ?
Predpokladám, že sa o to starajú kvasinky, nevzniká tam alkohol ?
Dá sa aj pasterizovať?
Zrejme nič pre pána M.H ..teda ak berieme na vedomie, že niečo má stať jeden týždeň na slnku :)
BB kraj 465 mnm
Hawkeye
Príspevky: 2254
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Baza

03 Jún 2023, 23:10

charles91 napísal:
03 Jún 2023, 22:56
Aký je dôvod toho slnka ? Nestačí teplo ?
Predpokladám, že sa o to starajú kvasinky, nevzniká tam alkohol ?
Dá sa aj pasterizovať?
Ad slnko: Ten nápoj robili ešte moji starí rodičia a z detstva si pamätám, že nádoby dávali vždy na miesto, kam celý deñ svietilo slnko. Či to má nejaký racionálny dôvod, to neviem. Ale robíme to rovnako, podľa tradície.
Ad alkohol: Pravdepodobne tam nejaké nízke percento alkoholu môže byť. Presne to ale neviem.
Ad pasterizácia: Neviem na to odpovedať, možno áno. Obávam sa ale, že so skladovaním by sa mohla strácať tá typická bazová aróma. Tento nápoj je najlepši čerstvý.
H.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Baza

03 Jún 2023, 23:23

Hawkeye napísal:
03 Jún 2023, 23:10
charles91 napísal:
03 Jún 2023, 22:56
Aký je dôvod toho slnka ? Nestačí teplo ?
Predpokladám, že sa o to starajú kvasinky, nevzniká tam alkohol ?
Dá sa aj pasterizovať?
Ad slnko: Ten nápoj robili ešte moji starí rodičia a z detstva si pamätám, že nádoby dávali vždy na miesto kam celý deñ svietilo slnko. Či to má nejaký racionálny dôvod, to neviem. Ale robíme to rovnako, podľa tradície.
Ad alkohol: Pravdepodobne tam nejaké nízke percento alkoholu môže byť. Presne to ale neviem.
Ad pasterizácia: Neviem na to odpovedať, možno áno. Obávam sa ale, že so skladovaním by sa mohla strácať tá typická bazová aróma. Tento nápoj je najlepši čerstvý.
H.
Taky tu 5litrovou sklenici dáváme na slunko, ale jen proto, aby se zahřála. Totéž se stane, když bude v jakémkoli jiném teple.
Týden, je dost dlouhá doba. Po 3-4 dnech (nechávám ji obvykle ve skleníku) šťávu stočím a odnesu do sklepa. V posledních letech se nespoléhám na kvasinky v květech a raději přidám kousíček rozdrobených kvasnic.
Pasterizaci si neumím představit. Během ní by patrně vyprchal oxid uhličitý a perlivá šťáva by ztratila svou výjimečnou chuť. Ale nezkusil jsem to.
Alkohol tam možná nějaký bude, ale jen v minimálním množství. Ani po vypití většího množství nelze pozorovat jakékoli příznaky.
Jak dlouho perlivá šťáva v chladnu vydrží, vlastně nevím. Ale měsíc bez problémů.
Byly doby, kdy jsem vyráběl bezovou šťávu i v zimě ze zamražených květů. Špatná nebyla, ale k závislosti nedošlo, přece jen - červen je červen.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Baza

03 Jún 2023, 23:52

Racionální důvod proč něco takového dělat na slunečném místě taky nedokážu najít a ani si to nijak vysvětlit.

Ale v každém případě bych se držel starých a osvědčených postupů našich předků.
*
Stala se mi kdysi taková podivná věc. Ořechový likér z nezralých vlašáků. Jak jsem ho časem začal vyrábět podle jinak všeobecně platných likérnických postupů - macerace v chladu a temnu ve sklepě, výsledky nebyly dobré.
Dodnes si nedokážu vysvětlit proč?

Ale je to jen taková úvaha, vzpomínka. Možná to mohlo ovlivnit i mnoho jiných faktorů a ne jen teplo a sluníčko.
Fact nevím...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Napísať odpoveď