Hnojenie - organické a minerálne hnojivá

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania drobného ovocia.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Hnojenie - organické a minerálne hnojivá

01 Jan 2024, 17:56

Hawkeye napísal:
01 Jan 2024, 12:18
vysloužil napísal:
01 Jan 2024, 10:19
Cererit bez dusíku neznám a dosud jsem si myslel, že žádný takový ani neexistoval. Oproti klasickému NPK se liší tím, že neobsahuje chlór a je obohacený o mikroprvky.
PK hnojiv (bez dusíku) je mnoho, ale Cererit mezi nimi nejspíš není.
Tento Cererit (viď foto) dusík neobsahuje. Dokonca neobsahuje ani fosfor. H.


Screenshot_20240101_121443_Chrome.jpg
Screenshot_20240101_121455_Chrome.jpg
Tedy přijde mi to trochu jako podfuk na zákazníky. Cererit se tu přes 50 let prodával jako průmyslové kombinované granulované hnojivo se všemi hlavními mikroprvky a bez chlóru. Teď už se pod tou značkou prodávají hnojiva různého původu i složení, taky tekutá a jak vidno i bez dvou hlavních živin.
Aby v tom byl ještě větší zmatek, CERERIT HOBBY PODZIM od Forestiny (s guanem) obsahuje živiny všechny.
Mimmo
Príspevky: 3126
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Hnojenie - organické a minerálne hnojivá

01 Jan 2024, 18:49

Podobně jako u Kristalonu (nebo např. i u automobilů) si budeme muset zvyknout, že je hnojivo charakterizováno značkou a typem. Cererity asi budou stále kvalitní hnojiva se stopovými prvky bez chloridů. Ten starý se jmenuje C. univerzální. Pokud jde o možný podfuk, je-li dusík nahrazen dalším draslíkem s vyšší hodnotou, nemusí to být klamání spotřebitele. Třeba si opravdu zvykneme.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2223
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Hnojenie - organické a minerálne hnojivá

01 Jan 2024, 20:34

Nejsem si jistý, že každý Cererit obsahuje stopové prvky. Každý rok koukám na Cererit od několika výrobců a jen u některých je na obalu uvedeno, že kromě základních živin obsahují i stopové prvky.
PeterS
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Hnojenie - organické a minerálne hnojivá

03 Jan 2024, 00:12

Názov je už iba marketingová značka, ľudia to poznajú tak kupujú. Ak si dobre spomínam klasický CERERIT mal pomer NPK 8-13-11+2Mg a stopové prvky a bol bezcholridový. Ja som tiež naletel minulý rok na cenu a kúpil Cererit hobby z Mountfieldu, ktorý je Cererit už iba menom. Odvtedy si čítam zloženie už aj na hnojivách, ktoré poznám, alebo si myslím, že ich poznám. Všimol som si, že aby sa prípadne ľudia nesťažovali, tak po názve nasleduje nejaký prívlastok. V tomto prípade Cererit Hobby, zložením sa líši aj Gold, prečo práce gold, neviem, keďže nevidím nejaký super prínos alebo výhodu oproti klasickému cereritu. Od predajcu som dostal radu, nech sa obzerám po Cererit profi/profesional.
Hawkeye
Príspevky: 2405
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Hnojenie - organické a minerálne hnojivá

03 Jan 2024, 07:50

PeterS napísal:
03 Jan 2024, 00:12
Názov je už iba marketingová značka, ľudia to poznajú tak kupujú. Ak si dobre spomínam klasický CERERIT mal pomer NPK 8-13-11+2Mg a stopové prvky a bol bezcholridový. Ja som tiež naletel minulý rok na cenu a kúpil Cererit hobby z Mountfieldu, ktorý je Cererit už iba menom. Odvtedy si čítam zloženie...
Áno, tých najrôznejších 'variácií' zloženia Cereritu je mnoho a pri kúpe je vhodné pozrieť si zloženie priamo na balení.
Tradičné 'klasické' zloženie s vhodným pomerom makroprvkov a pridanými mikroprvkami má CERERIT ORIGINAL (viď v prílohe). H.


Screenshot_20240103_074310_Chrome.jpg
Screenshot_20240103_074329_Chrome.jpg
Screenshot_20240103_074339_Chrome.jpg
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Hnojenie - organické a minerálne hnojivá

03 Jan 2024, 11:16

Asi dnes neexistuje plodina, která by neměla vlastní minerální hnojivo. Na jahody, na rajčata, na trávník, na ovocné stromy, na cibuli, na drobné ovoce, na květiny, vlastně na všechno. Složení bývají hodně podobná, pravda, někdy jsou poměry přizpůsobené nárokům dané plodiny. Co však tato hnojiva nezohledňují vůbec - a ani nemohou - je složení konkrétních půd, kde budou hnojit. A ty bývají někdy velmi, velmi rozdílné. Např. se uvádí, že půda v zahrádkářských koloniích (samozřejmě to neplatí paušálně) bývá často přehnojena, zejména fosforem a draslíkem. Používání hnojiv speciálních pro plodinu tak nemá smysl (výjimkou jsou hnojiva pro kyselomilné rostliny a některá opravdu speciální - např. na bonsaje).
Co s tím? Opakované rozbory půdy nejsou pro amatéry levné ani praktické. Užitečné je sledovat druhy plevele mohou o půdě leccos napovědět. A taky používat co nejvíce kompost, kterým se přehnojit nedá a případnou nerovnováhu živin umí urovnat. Často se podivuju nad bio kontejnery u zahrad a zahrádek, plnými střídavě posečenou trávou, shrabaným listím a ostříhanými větvičkami.
M.H
Príspevky: 1816
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Hnojenie - organické a minerálne hnojivá

03 Jan 2024, 20:35

Díky za příspěvky, jak to čtu tak aby dnes zahrádkář po večerech studoval a přes den jezdil po zahradnictvích a s lupou hledal písmenka co do kterého Cereritu dali. :)
Napísať odpoveď