Hnojenie - organické a minerálne hnojivá

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania drobného ovocia.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Hnojenie - organické a minerálne hnojivá

15 Mar 2023, 12:59

Peb napísal:
15 Mar 2023, 11:20
Takže máte pocit že ak by som to rozhodil ešte teraz na pole, co je asi zhruba 5 týždňov pred výsadbou že by to nemalo veľký význam co sa týka toho chloridu ? Alebo teda by to nejaký význam mohlo mať ..
Dakujem
Zaručiť sa za to, že to nebude mať žiadny negatívny vplyv neviem ale ja by som to tam jednorázovo pokojne rozhodil. Ako píše Mimmo, je to hnojivo na zemiaky a ak by s ním bol nejaký výrazný problém, predaj by asi rýchlo skončil.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Peb
Príspevky: 1838
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Hnojenie - organické a minerálne hnojivá

15 Mar 2023, 13:41

Larix ,Mimo aj keď viem že vy toto veľmi dobre viete a ďakujem vám za odpovede ..ale už teda , ak niekto iný neznalejsi načrie do tejto témy bude vedieť ....toto nieje Slovenska stránka asi je to iba preložené Googlom ..


Obrázok

Celý článok tu
https://sk.plantscientists.com/potashove-hnojiva/
BB kraj 465 mnm
Peb
Príspevky: 1838
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Hnojenie - organické a minerálne hnojivá

05 Nov 2023, 10:25

Na pole zvykneme sypať popol v zimnom období..je to popol z bukového dreva ..je možné ale sypať popol aj po vyhnojeni maštaľnym hnojom ktorý je síce zaorany ?ale ak popol obsahuje vápno ,napadlo mi ci sa to vzájomne nebude nejak biť? Ďakujem
BB kraj 465 mnm
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Hnojenie - organické a minerálne hnojivá

05 Nov 2023, 11:11

Vápník je v popelu obsažen hlavně ve formě uhličitanu (ne vápna), který se i při jemné struktuře rozpouští jen pomalu. Rozpuštěný vápník proto vytěsňuje amoniak z hnoje také jen pomalu. Takže se zřejmě stačí rozpustit a neunikne jako plyn. Přímý kontakt popela s hnojem je však nevhodný.

Horší je uhličitan draselný, který se rozpouští rychleji. Je ho sice v popelu méně, ale projevit se může.

Co tedy doporučit? Asi nejvhodnější je zarýt popel na jiné místo než hnůj.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Hnojenie - organické a minerálne hnojivá

05 Nov 2023, 11:47

Roli hrají dva aspekty:
1. Doba zrání hnoje. Pokud je čerstvý - tedy spíš chlévská mrva než hnůj, je únik amoniaku větší, dokonce i bez přítomnosti popele či vápna. V případě dobře uzrálého je únik mnohem menší. Hnůj uleželý rok a více už se blíží živinami obohaceném kompostu.
2. Míra zaorání hnoje. Tam, kde kusy hnoje nevyčnívají z poorané půdy, je únik plynů z hnoje minimální.
Já osobně popel na záhony v zimě nedávám. Sypu ho na kompost. Je zajímavé, že při přehazování tam patrný je, ale o rok později, když kompost používám, v něm popel vůbec není vidět. A že ho tam za sezónu přijde docela dost.
Peb
Príspevky: 1838
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Hnojenie - organické a minerálne hnojivá

06 Nov 2023, 19:53

Ďakujem pekne za reakcie ...
BB kraj 465 mnm
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Hnojenie - organické a minerálne hnojivá

07 Dec 2023, 08:40

Již jsem to uváděl v tématu česnek. Popel ze dřeva už více jak 10 let přes zimu používám na záhon česneku. Postupně jej lopatkou sypu rovnoměrně na celou plochu. Kvůli možné sněhové pokrývce si vždy kolíkem označím, kde jsem skončil. Česneku sadím poměrně dost, letos 3 000 stroužků, takže spotřeba popela je značná. Popelem je zakrytý celý povrch záhonu. Na jaře pouze kypřičem protáhnu mezi řádky. Takto hnojím i pozemek, kde budu na jaře vysazovat či vysévat cibuli. Za tu dobu, kdy takto používám popel ze dřeva, jsem nikdy neměl problém s houbovými chorobami. Sadbu mořím Sulkou proti roztočíku. Samozřejmně zodpovědně střídám pozemky. Nevím, je li to agrotechnicky správné. Kdysi mi to poradil kamarád. Většinou jsem k takovým babským radám nedůvěřivý. Raději se řídim vedeckým zdůvodněním, ale v tomto případě to funguje. Pokud mám uvedené záhony popelem vyhnojeny, jde popel na kompost. Neřeším, z jakého dřeva je popel. Spaluji smrk, modřín , dub, buk. Je to zdroj draslíku, vápníku. Je li tam i nějaká síra netuším. Uvažuji, jestli nějaký fungicidní efekt není způsoben zvyšeným PH půdy. Půdy mám těžké, mírně kyselé.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Hnojenie - organické a minerálne hnojivá

31 Dec 2023, 21:40

Spotřeboval jsem zbytek hnojiva Cererit, byl to 15 nebo 25kg bílo-průhledný pytel kupovaný už před lety. Obsahoval P / K / Mg bez dusíku N.
Teď zjišťuju že všechny prodávané Cererity obsahují dusík, takže jsou to NPK. Prodává se ještě Cererit bez dusíku? Vím že ten bezdusíkový tenkrát byl nejdražší a dost překupníků si na tom namastilo kapsu prodejem falešných ,,Cereritů" - přivezli obyčejné NPK z Polska.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Hnojenie - organické a minerálne hnojivá

01 Jan 2024, 10:19

M.H napísal:
31 Dec 2023, 21:40
Spotřeboval jsem zbytek hnojiva Cererit, byl to 15 nebo 25kg bílo-průhledný pytel kupovaný už před lety. Obsahoval P / K / Mg bez dusíku N.
Teď zjišťuju že všechny prodávané Cererity obsahují dusík, takže jsou to NPK. Prodává se ještě Cererit bez dusíku? Vím že ten bezdusíkový tenkrát byl nejdražší a dost překupníků si na tom namastilo kapsu prodejem falešných ,,Cereritů" - přivezli obyčejné NPK z Polska.
Cererit bez dusíku neznám a dosud jsem si myslel, že žádný takový ani neexistoval. Oproti klasickému NPK se liší tím, že neobsahuje chlór a je obohacený o mikroprvky.
PK hnojiv (bez dusíku) je mnoho, ale Cererit mezi nimi nejspíš není.
Hawkeye
Príspevky: 2249
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Hnojenie - organické a minerálne hnojivá

01 Jan 2024, 12:18

vysloužil napísal:
01 Jan 2024, 10:19
Cererit bez dusíku neznám a dosud jsem si myslel, že žádný takový ani neexistoval. Oproti klasickému NPK se liší tím, že neobsahuje chlór a je obohacený o mikroprvky.
PK hnojiv (bez dusíku) je mnoho, ale Cererit mezi nimi nejspíš není.
Tento Cererit (viď foto) dusík neobsahuje. Dokonca neobsahuje ani fosfor. H.

Screenshot_20240101_121443_Chrome.jpg
Screenshot_20240101_121443_Chrome.jpg (58.72 KiB) 416 zobrazení
Screenshot_20240101_121455_Chrome.jpg
Napísať odpoveď